Zpřítomňuji se uvědoměním si svého dechu, uvolnění čelisti, narovnání páteře, zasunutí brady dozadu
Jak často se vědomě spojujete se svým dechem? Dýchání je jednou ze základních životních funkcí. S poruchami dechového stereotypu se setkáváme u většiny populace. Během dne je spěch, různé vnější tlaky, ke kterým si přidáváme tlaky uvnitř nás, protože svým nastavením naskakujeme na vnější programy. K tomu se přidá jídlo za pochodu, takže se stává, že když skončíme s naším rychloobědem, tak ani nevíme, jak moc nám chutnal a jak jsme si ho (ne)užili.
Správné dýchání je předpokladem pro vhodné fungování pohybového aparátu. Správná poloha a funkce bránice ovlivňuje dechové funkce a toleranci na zátěž. Bránice je pro nás dokonce velmi důležitým svalem, protože se jedná o hlavní nádechový sval. I když přesnější by bylo říci, že by měla být hlavním nádechovým svalem. Mnohdy totiž není. Mnoho žen, ale i mužů využívá tzv. horní hrudní dýchání. To znamená, že při nádechu zvedáme horní žebra, klíční kosti i ramena. Využívají se pomocné nádechové svaly a bránice tolik nepracuje. Je potřeba naučit bránici pracovat co nejlépe pro náš systém, naše tělo a dovolit jí se svobodně aktivovat i relaxovat.
Bez bránice bychom si nemohli dovolit svobodně dýchat. Až 2/3 nádechu provádí právě tento překvapivě velký sval kupolovitého tvaru, který odděluje dutinu hrudní od dutiny břišní. Její začátky sahají k bederním a hrudním obratlům, také k žebrům a k hrudní kosti. Tyto části se poté spojují a přechází do šlachy, která se nachází v hrudníku v oblasti žaludku. Bránice také drží naše tělo ve vertikále. Přirozeně narovnává naši páteř.
Jakmile využijeme potenciál bránice, a zapojíme ji podvědomně do dýchání, zjistíme, že náš dech pokračuje až do pánevní oblasti, a dokonce se vrací zpět přes kost křížovou, kterou rozkmitá a přes páteřní kanál až do spodiny lebeční, až do lebky, kde rozkmitá tvrdé pleny mozkové. To je celý uzavřený dýchací cyklus v nás. A takto je plně vyživující pro náš organismus.
Tělo se lehce dostane do stresu, ale může to být i jen funkční a dynamický pohyb. Dýchací bránice patří k nejemočnějším svalům. I jakési zalknutí, vyděšení se promítne do dýchacího stereotypu a dýchací bránice má pak tendenci se pozvednout a dostat se do tenze.
Bránice je součástí hlubokého stabilizačního systému páteře a je v blízkém kontaktu s naší trávicí soustavou. Vše v našem těle je propojené. Proto, když se budete více pozorovat a ptát se sami sebe, je tohle pro mě v pořádku? Jsem tohle skutečně já ve svém projevu?… Můžete zjistit, že jste v této oblasti stažení a je to chronické. Jak prožíváte své emoce, volně si plynou a nebo je tam stažení a kontrola? Práce s bránicí a bederními svaly nám dovolí podívat se hlouběji do svého těla a hledat vnitřní sílu, která bude stabilizovat náš trup zevnitř.
Volně se nadechnout, už tohle samotné slovní spojení vypovídá o svobodě emocí a projevu v nás směrem ven k ostatním lidem. Lehce s tímto tématem pracuje i jóga smíchu a nebo samotný smích, čím více smíchu v životě, takového toho spontánního, hezky vycházejícího z bříška, tím více rozvolníte a zprůchodníte bránici. A tohle by mohlo stát za zkoušku.
Smějte se a za břicho se popadejte :))). Jednu ruku na bříško, druhou na podbřišek, ať hezky cítíte, jak to s vámi kmitá.
Přejeme týden plný smíchu.
Linda a Bára